Naše okolí – Tipy na výlety

bez-nzvu-6

Tipy na výlety

uno

Ubytováním v naší příjemné a turisticky oblíbené vesnici Leskovec nad Moravicí v podhůří Jeseníků se Vám otevírají mnohé možnosti k aktivnímu strávení Vašeho pobytu, přispívajícímu tak nejen k regeneraci tělesné, ale také k regeneraci duševní. Zdejší zvlněná krajina vybízí množstvím značených tras a turisticky atraktivních míst k cykloturistice a vycházkám do krásné Přírody. Okolní lesy jsou díky přiznivému klimatu plné hub a na své si přijdou také milovníci myslivosti.

Penzion U Marka tvoří svou polohou poblíž břehu vodní nádrže Slezská Harta ideální základnu pro milovníky vody a rybáře, neboť v nádrži je možno provozovat jak koupání, tak různé vodní sporty nebo jízdu na vodních dopravních prostředcích z místní půjčovny, jako jsou šlapadla, čluny, vory a pramice s vesly. Přehrada Slezská Harta se stala vyhlášeným rybářským revírem s možností rybaření z loďky. Historii vzniku přehrady Vám přiblíží naučná stezka Zatopené osudy, dostupná v pohodě jak pěšky s kočárkem a pejskem, tak na jízdním kole.

Na své si zde příjdou také vyznavači Geocachingu. Mnoho kešek je přímo na březích vodní nádrže, jiné jsou dál a zvláště řešení obrazců Zubatá žába a Safír zabere několik dní, tudíž je Penzion U Marka výborným základním táborem díky všestranné nabídce služeb a poloze.

Nudit se nebudou ani obdivovatelé historie. V okolí najdou např. smírčí kříže, památky na lichtenštejnské Panství Karlovec, tufitové lomy, vápenky, břidlicové lomy, sakrální a technické stavby, hrady, zámky, muzea. Z historických osobností Leskovce nad Moravicí dosáhl největšího věhlasu Rudolf Saliger (1873-1958), který svými vědeckými poznatky zlepšil parametry železobetonu. Dalším významným rodákem byl Saligerův prastrýc, slezský buditel Karl Josef Jurende (1780-1833), učitel Františka Palackého na škole v Kuníně a zakladatel periodika Vlastenecký poutník.

Půjčovna lodí a šlapadel

(v místě)

uno

Nedaleko našich ubytovacích kapacit se pod kostelem sv. Vavřince v leskovecké zátoce, na hladině přehrady Slezská Harta, rozprostírá přístav Leskovec nad Moravicí. Je upraven pro ladné spouštění všemožných lodí na vodu, slouží jako kotviště mnoha soukromých lodí a člunů. Jako hlavní atrakce zde na hladině plave půjčovna lodí a šlapadel. K dispozici jsou šlapadla, některé dokonce s vodní skluzavkou, a elektrolodě (voda přehrady je použita k napájení vodovodů, proto není možné používat u lodí ropný pohon). Plavba po klidné vodní hladině je dokonalý zážitek, umocněný typickou pohodou jarně letního nicnedělání, kdy vnímáte pouze pohodu, zdravě vlhký vzduch a příjemný sluneční svit, proto pro velký zájem doporučujeme rezervaci plavidel předem.

Rezervace lodí na telefonu +420 722 258 781
Mapa: N 49°54.26605′, E 17°34.19312′
Web: http://www.lodevevode.cz/

Vodní nádrž Slezská Harta

(v místě)

uno

Slezská Harta je Údolní nádrž na řece Moravici.
Stavba přehrady byla zahájena v roce 1987 a dokončena v roce 1997. Napouštění začalo počátkem roku 1996 a bylo ukončeno v roce 1998. K rychlému napouštění přispěly katastrofické povodně v roce 1997.
Přehradě musely ustoupit části obcí Dlouhá Stráň, Leskovec nad Moravicí, Nová Pláň, Razová a Roudno. Z mapy zcela zmizela obec Karlovec.
Rozlohou je devátá největší přehrada na území České republiky.
Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna, vybavena dvěma Francisovými turbínami o výkonu 0,39 a 2,75 MW. Přehrada se využívá pro výrobu elektřiny, jako havarijní protipovodňová ochrana, k chovu ryb a sportovnímu rybolovu, k rekreaci a dodává užitkovou vodu pro Ostravsko. Také filmaři zde našli nedotčené exteriéry pro natáčení filmu Johanka z Arku.

Každým rokem v březnu u příležitosti Světového dne vody pořádá státní podnik Povodí Odry „Den otevřených dveří”.

Více info: https://www.pod.cz/stranka/slezska-harta.html

Stezka zatopené osudy

(v místě)

uno

Stezka Zatopené osudy je přibližně 1,5 km dlouhá a začíná u Infocentra ve spodní části obce Leskovce nad Moravicí. Projdete kolem kostela po silnici a za posledním domem uvidíte první zastavení (kamenný kvádr s popisem). Účastníky čeká povídání o tom, jak údolí vypadalo před zatopením a jak výstavba vodního díla ovlivnila osudy lidí i přírodu a to včetně fotografií. Poslední zastavení Vám představí maketu zatopeného mostu. Dále můžete pokračovat k technické památce „Vápenná pec”. Celý úsek je nenáročný a skýtá výhled na přehradu Slezská Harta.

Vápenná pec

(cca 4 km; cca 40 min. pěšky)

uno

z Leskovce n. M. směr Razová

Byla vybudována v roce 1912 z hrubého lomového kamene a vnitřní obložení je provedeno cihlou.
Velikost pece – stěny 1 m, výška i šířka je cca 4 m. Sloužila k pálení vápence.
V peci se topilo dřevem a na rošt se kladl vápenec. Proces pálení trval přibližně 24 hodin. Po vychladnutí se odvážel zákazníkům.
Vápenec se v této lokalitě těžil po staletí a používal se jak ke stavebním účelům, tak i k bělení prádla. Vápenec se dodával také do železné huti v Roudně.
V roce 2001 byla pec obnovena Klubem „Za starý Bruntál“, zpřístupněna veřejnosti a mimo jiné také patří mezi technické památky.

Více info: http://www.technicke-pamatky.cz/sekce/45/vpenka-v-razov/

Smírčí kříž v Horním Benešově

(cca 7 km; 10 min. autem)

uno

z Leskovce n. M. směr Horní Benešov

Smírčí kříže (hrubě opracované kameny ve tvaru kříže), zvané též cyrilometodějské či kámen pokání, pochází většinou z 14. – 17. století a představují doklad o středověkém trestním právu.
V okrese Bruntál jsou evidovány v seznamu kulturních památek čtyři kříže. Dva jsou v Nové Vésce u autobusové zastávky, jeden stojí v Bartultovicích a poslední z nich od roku 2001 ve venkovních prostorách Městského úřadu Horní Benešov. Původně stál mezi již zaniklými obcemi Rodolfovem a Hartmanicemi (nad Luhami směrem k hájence ) a tam je naposledy popisován v roce 1932. Byl nalezen panem Pečinkou a někdy kolem roku 1985 uložen na SOU Horní Benešov. Po mnoha jednáních v minulosti bylo rozhodnuto tuto památku vystavit.

Razovské tufity

(cca 8 km; cca 60 min. pěšky)

uno

z Leskovce n. M. směr Razová

Razovské tufity jsou od roku 1997 další přírodní památkou našeho kraje, které se nachází nedaleko vodní nádrže Slezská Harta. Památka je ve tvaru podkovy na ploše 1,06 ha.
Toto území se nachází v části starého, opuštěného lomu v oblasti razovského pyroklastického komplexu. Tato oblast je v Moravskoslezském kraji zcela ojedinělá. V lomu se již od středověku těžil tufitový stavební materiál, který vznikl důsledkem sopečné činnosti nedalekých sopek Velký a Malý Roudný. Tato hornina se používala na běžné výrobky (podstavce, schody, mosty, silnice, mlýnské kameny, … ). Jako stavební materiál byl použit při zpevnění kasemat olomoucké pevnosti, zdobí arkády bruntálského zámku i opatský kostel v Opavě.

Více info: http://www.technicke-pamatky.cz/sekce/43/razovsk-tufity/
http://www.razova.cz/informace-o-obci/zajimavosti-v-obci/razovske-tufity/

Venušina sopka a lávový proud

(cca 12 km; cca 17 min. autem)

uno

z Leskovce n. M. směr Bruntál do Meziny

Venušina sopka (643m.n.m.) je vyhaslá čtvrtohorní sopka nad obcí Mezina. Na vrcholu najdete hlavní kráter a rovněž směr kudy ze sopky vytékala láva. Nachází se zde boční kráter s jeskynním převisem a rokle, které mají strmé stěny. Na vrcholu se daří chráněné rostlině rozchodníku žlutému. Za příznivého počasí lze vidět vrchol Pradědu.
Lávový proud o rozloze 1,22 ha byl vyhlášen v roce 1997 za přírodní památku. Předmětem jsou tzv. kamenné varhany v lávovém proudu nedaleké Venušiny sopky asi 1 km od vrcholu.

Uhlířský vrch

(cca 14 km; cca 20 min. autem)

uno

se tyčí přímo nad okresním městem Bruntál

Je to jedna z nejmladších vyhaslých sopek na našem území s nadmořskou výškou 672 m. Na vrcholu se nachází poutní barokní kostel Panny Marie Pomocné. Od kostela k městu byla současně s dostavbou kostela vysázena čtyřřadová lipová alej z roku 1760, která je dlouhá kolem jednoho kilometru (kulturní památka). Podél horní části aleje bylo v roce 1916 vztyčeno 14 stojanů s obrazy křížové cesty, které namaloval malíř Franz Templer. Po druhé světové válce byla torza jednotlivých zastavení odstraněna.
K obnově křížové cesty došlo až v roce 2001 a zasloužil se o ni bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel, který během čtyř let zhotovil dřevěné plastiky pro 15 zastavení z různých druhů dřevin vyskytujících se v Nízkém Jeseníku. Na znovuvybudování křížové cesty bylo vybráno téměř dva miliony korun. Kvádrové podstavce jednotlivých zastavení jsou vyrobeny z různých druhů místních hornin, na jejich čelních stranách jsou umístěny mramorové destičky se jménem donátora zastavení.

Zámek a muzeum Bruntál

(cca 14km; cca 20 min. autem)

uno

z Leskovce n. M. do Bruntálu

Zámek Bruntál je tvořen netradiční dispozicí tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. Původně gotický hrad z konce 15 století patří k nejvýznamnějším kulturním památkám celého regionu. Na zámku se zachovalo cenné vybavení původních interiérů s bohatou obrazovou sbírkou, zbrojnicí a knihovnou.
V zámeckém parku se nachází zbytky bývalých městských hradeb, přízemní salla terrena (přízemní sál obvykle otevřený jednou stěnou s arkádami do zahrady) z roku 1894, bašta a 11 pískovcových soch z přelomu 18. a 19. století. Park se rozléhá na ploše cca 2,5 ha. Bruntálské muzeum má sídlo přímo v zámeckých prostorách. Během své staleté historie byly bohatě doplňovány vlastivědné (expozice řemesel a živností regionu) a uměleckohistorické sbírky. Muzeum zde má svá odborná pracoviště a knihovnu s fotoarchívem.

Adresa: Zámek a muzeum Bruntál, Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál
Telefon: +420 554 709 151
Mapa: N 49°59.43537′, E 17°27.87955′
Web: http://www.mubr.cz/

zamek-bruntal1

Wellness centrum Bruntál

(cca 14km; cca 20 min. autem)

uno

z Leskovce n. M. do Bruntálu

Wellness bylo otevřeno v roce 2010. Nejedná se o klasický plavecký bazén, neboť se budete koupat ve slané vodě. Tato je používána především pro její antiseptické účinky. Bazénová voda nezpůsobuje pálení očí a při plavání máte příjemný a lehký pocit.
Tento areál je výborným místem pro zábavu a relaxaci všech věkových skupin.
Můžete využít 25 m dlouhý bazén, relaxační bazén s řadou masážních prvků, vířivky a divokou řeku. Odvážlivci se mohou spustit na stometrovém krytém tobogánu. K občerstvení slouží tzv. mokrý bar, který je přístupný v plavkách. Ostatní návštěvníci mohou navštívit restauraci v přízemí, kde je mimo jiné fitness centrum, masáže, kosmetika a obchod se sportovním zbožím.

Adresa: Wellness centrum Bruntál, Dukelská 1424/3, 792 01 Bruntál
Telefon / mobil: +420 554 717 240 / +420 608 732 909
Mapa: N 49°59.48587′, E 17°27.78408′
Web: http://www.sportbruntal.cz

Motokáry a paintball Bruntál

(cca 14 km; cca 20 min. autem)

uno

z Leskovce n. M. do Bruntálu

Adrenalinová zábava!!! Krytá motokárová trať a kryté paintballové hřiště v Bruntále Vám přinesou radost a odreagování za každého počasí!

Celková délka tratě je 300 m s více než 13 zatáčkami. Střídají se technické a rychlé pasáže, přičemž maximální rychlost se může blížit až 70 km/hod. Dráha je svým řešením jediná v Evropě, neboť má mimoúrovňové překřížení jako trať v Suzuce, klopenou zatáčku jako v Indianapolis a tunel v Monte Carlu. Vše doplňuje časomíra s přesností na tisícinu vteřiny.
Závodní zázemí doplňuje Ferrari bar s kapacitou 80 míst a 40 míst v zimní zahradě.

Paitballové hřiště v těsné blízkosti je plně vybaveno. Stačí jen přijít a hrát.

Adresa: Janků Trade s.r.o., U Stadionu 43, 792 01 Bruntál
Telefon / mobil: +420 554 717 117 / +420 608 732 909
Mapa: N 49°59.60702′, E 17°26.81728′
Web motokáry: http://www.motokarybruntal.cz/
Web paintball: http://www.paintballbruntal.cz/